Немалка част от проблемите по автомобила са свързани с качеството на филтрационните детайли. Различните автомобилни филтри при навременно почистване и подмяна гарантират ефективна работа на автомобила.
В различните системи на едно МПС се използват филтрационни елементи със специфично предназначение, но с една основна функция: действат като бариера за замърсявания от различен произход.
Какви видове автомобилни филтри има?
По-голяма част от филтрите служат за пречистване най-вече на горивото, въздуха, маслата и охладителните течности, необходими на двигателя. Има и такива, които се вграждат в купето, за да осигурят чист въздух на пасажерите, както и филтри, които се използват само при определен вид автомобили.
Въздушен филтър
Неговата основна функция е да пречиства постъпилия в двигателя въздух от песъчинки, частици, камъчета, прах, насекоми и др.
Горивен филтър
Той е част от горивната система на автомобила и позволява постъпващото в двигателя гориво да бъде пречистено от различни примеси и замърсители.
Маслен филтър
Функцията на масления филтър е да предпази двигателя от попаднали замърсители в смазочната течност.
Филтър купе
Този филтър не оказва влияние върху работата на автомобила, защото служи за филтриране на въздуха в купето.
Филтър за твърди частици (DPF)
Използва се най-вече при новите дизелови автомобили, но такъв има и при някои бензинови. Задачата му е да отделя саждите от изгорелите газове.
Хидравличен филтър
На практика хидравличният филтър представлява маслен филтър, чиято роля е да запази свойствата на хидравличното масло за правилното функциониране на кормилната и спирачната система.
Филтър картерни газове
Той служи за регулиране на газовете, които постъпват в картера, затова се обозначава още с понятието “вентилация на картера”.
UV филтър
Представлява прозрачно фолио, което отразява и поглъща топлината, контролира преминаването на светлината и защитава от UV лъчите.
Отчитайки колко важни за ефективната работа на автомобила са различните филтри, трябва да знаете не само за какво служат, но и как да ги експлоатирате правилно.
За какво да внимавате при поддръжката на филтрите?
След като забележите признаци, които са знак за проблеми с филтрите, трябва да се погрижите за навременното им почистване или смяна.
Признаци за неизправности на филтрите
Най-често причините за повредите при филтрите са неправилният им подбор, некоректна подмяна, неспазен срок за смяна, експлоатация на автомобила в силно замърсена среда и лошо качество на използваните течности.
Признаците, които показват възникнали проблеми с филтрите, могат да бъдат:
– неравномерно работещ двигател;
– липса на достатъчно мощност;
– голям разход на гориво;
– поява на неприятни миризми в салона;
– влага по стъклата и неефективно обдухване от вентилатора.
Интервал за смяна на филтрите
Въпреки че принципно смяната на съответния филтър става според предписанието на производителя, в масовата практика са се утвърдили относителни срокове и пробег.
Въздушен филтър
Обикновено се запушва на около 10 хил. км и това води до трудно палене на автомобила дори през лятото, по-слаба мощност и повишен разход на гориво. Зависи в каква среда се експлоатира колата, но въздушният филтър се сменя на 10-15 хил. км, а периодично се проверява на всеки 5 хил. км.
Маслен филтър
Сменя се задължително при смяна на маслото. Препоръчително е да става на 10-15 хил. км. Имайте предвид, че някои модерни масла имат по-висок пробег.
Горивен филтър
Бензиновият филтър се запушва по-бързо, но често запушването може да стане и при цедката на бензиновата помпа. Горивният филтър се подменя на всеки 25-30 хил. км.
Филтър купе
Препоръчва се смяната му на 10 хил. км, но ако средата е силно замърсена, интервалът може да бъде по-малък.
Филтър за твърди частици
Той е една от най-скъпите части. За да се отложи подмяната му, което става след 200 хил. км пробег, като се прави и ремонт на изпускателната система, някои сервизи предлагат dpf почистване със специален софтуер.
Хидравличен филтър
Отделните филтри за хидравлични системи могат да са за еднократна и многократна употреба. В тях има вграден индикатор за замърсяване, който показва времето за смяна. Обикновено се заменят след пробег от 10 хил. км.
Филтър картерни газове
Може да се почиства периодично. Добре е да се подновява на всяка втора смяна на маслото, а при запушен картер – задължително.
Най-важното при избора на филтри е да се съобразявате със спецификациите на автомобила и да купувате нови, без компромиси заради цената. Подменяйте ги в коректни сервизи по предписание на фирмата производител.