Темата за авитаминозата и необходимостта от адекватно количество витамини и минерали в организма вълнува много хора, особено през зимния период, когато трудно успяваме да ги набавим чрез храната и слънчевите лъчи. Въпросите, свързани с приема на тези микроелементи, необходими за поддържане на доброто ни здраве, са многобройни и на всички тях отговаря експертът по здравословно хранене Надя Петрова. Тя е участник в конгреса на Европейската асоциация по клинично хранене и метаболизъм, който се проведе в края на 2020 г. заедно с редица други европейски експерти и лекари, които се борят на първа линия с COVID-19 в интензивните отделения.
Кое е най-важното заключение, до което се стигна по време на тази конференция?
След разкриване на многобройни доклади и данни от лекари, полагащи грижи за тежки случаи на болни от COVID-19, най-важният извод беше, че почти при 90% от случаите тежкото протичане на болестта се дължи на липсата на витамини и минерали в организма. По-специално се наблюдава дефицит на следните витамини: А, B6, B12, D3, E и на минералите цинк и селен.
Има ли опасност витамините, които приемаме във вид на хранителни добавки, да бъдат предозирани?
Проблем могат да представляват хранителните добавки и витамините в мега дози, които се продават в магазините и аптечните мрежи. Те могат да съдържат концентрат, който надхвърля от 1000% до 5000% дневната доза, необходима за организма и могат да се окажат токсични. Именно затова такива дози се приемат единствено по лекарско предписание.
Останалите хранителни добавки, съдържащи от 50% до 100% от дневните дози, могат да се приемат и без лекарско предписание ежедневно за попълване нуждите на организма и за повишаване на имунитета срещу вируси и простудни заболявания.
Представлява ли приемът на пресни плодове и зеленчуци най-безвредният начин за набавяне на необходимите микроелементи?
Всички хора, които имат възможност да закупуват качествени плодове и зеленчуци и техният организъм е способен да ги усвоява правилно, следва да набавят тези витамини и минерали чрез директната им консумация в храните.
За съжаление се оказва, че някои хора чисто генетически не могат добре да усвояват витамините от плодовете или зеленчуците, затова се налага да компенсират тези нужди чрез приема на хранителни добавки.
Могат ли при възрастните хора добавките на витамини и минерали да причинят проблеми заради придружаващите заболявания?
Да, затова при тези хора най-безопасният вариант за набавяне на дневните нужди от витамини и минерали е директната консумация на плодове и зеленчуци. Най-добри микроелементи можем да получим от качествените био продукти, произведени в екологично чисти райони.
Нещо повече, при възрастните хора се наблюдава дефицит и на протеини, които могат да бъдат набавени не само чрез месо, но и с консумацията на повече бобови, яйца и др.
В много от супермаркетите ще откриете щандове за био продукти, където можете да закупите качествени плодове и зеленчуци, яйца и бобови храни от български производители. Например в ежеседмичната Кауфланд брошура можете да следите за специални намаления на всички тези продукти.
По какъв начин трябва да се хранят спортистите и хората, занимаващи се с активен начин на живот, за да са здрави?
Спортното хранене се различава здравословното. Много често се случва храненето на спортистите да не е здравословно. Затова те трябва внимателно да проучат принципите за здравословно хранене и да подбират добавките, които приемат.
Какво ще кажете за супер храните, като чиа, спирулина, куркума и др?
Въпреки че много от тях са с вече доказани ползи, трябва всеки индивидуално да подходи към тези продукти и да прецени дали те могат да му донесат полза в зависимост от състоянието на организма му и от наличието на евентуални допълнителни заболявания.
Надяваме се, че това интервю ви е било от полза и вече сте решили кои плодове и зеленчуци да добавите към менюто си, за да увеличите приема на витамини и минерали. А ако имате дефицит на някой от тези необходими микроелементи, можете да закупите и започнете да приемате съответната хранителна надбавка в ежедневни дози.