Близо два часа продължават дебатите около бюджета на София. По традиция парите на Столична община станаха повод за остри реплики между ГЕРБ и БСП. Тази година местната власт залага близо 1.3 млрд. лева за 2017-а година. Според социалистите обаче това са просто числа без реална обосновка за какво ще бъдат изразходвани.
Столичният общински съвет гласува бюджета на София
Началото на днешното заседание на общинския съвет започна с изявление на кмета на София Йорданка Фандъкова по повод бюджета на града за 2017-а година.
„Всъщност бюджетът на София за 2017г. възлиза на 1.328 млрд. лева. Запазваме устойчивите ни приоритети от последните години и това са инвестициите в транспорт, транспортна инфраструктура, в зелената система и екологията, в образованието и сигурността. Повече средства за тази година планираме за междублоковите пространства, за кварталните улици, за общинските болници, за спорт, култура, както и за хората с увреждания, като предлагаме увеличение в средствата за програмата за независим живот“.
От БСП обаче не бяха доволни от разчета на парите за тази година. А председателят на градските социалисти Калоян Паргов сравни финансовото затъмнение по бюджета със зимната обстановка.
„Нека да кажем ясно на хората искаме ли наистина да се справим с тази остаряла, амортизирана среда, в която живеят, или просто ще хвърлим поредния прах в очите, че нещо ще направим? Този сняг и климата ни изненада и всички останахме в леден капан. Отидете в крайните квартали и след това пускайте по телевизията оператори на снегопочистващи машини, които да обясняват как чистят крайните квартали“.
Така дебатът за бюджета са превърна в зимна приказка… Отговорът на Йорданка Фандъкова
„Не Ви отива някак си да ме обвинявате за климата, въпреки че вече го чухме един път от друг представител на БСП, че ГЕРБ е виновен за климата. Тази оценка, която дадохте, че шофьорите се снимат само по телевизията, обидихте страшно много хора. Обидихте хора, които работят от началото на снеговалежа – от 5 януари до сега денонощно, защото наистина по-тежка зима, казват специалистите, не е имало от 30 години насам“.